Erasmus (kraje partnerskie)
„Erasmus – Mobilność edukacyjna” z krajami partnerskimi (KA171)
Projekt tego typu nawiązuje w swych celach i sposobie zarządzania do programu Erasmus Mundus.
⇒UWAGA! Lista krajów partnerskich uprawnionych do uczestnictwa w projekcie zależy od konkursu.
Na podstawie zawartych przez Uniwersytet umów międzyinstytucjonalnych Erasmus+ we współpracy z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności, Biuro Współpracy z Zagranicą opracowuje i składa co roku do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, projekt typu „Erasmus – Mobilność edukacyjna z krajami partnerskimi (tzw. KA171)”, często potocznie nazywanym „nowym Erasmusem”. Wsparcie finansowe (stypendia) mogą być przyznane zarówno osobom przyjeżdżającym jak i wyjeżdżającym, o ile projekt to przewidywał.
Na podstawie funduszy przyznanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji ogłaszane są wewnętrzne konkursy, a z każdą zakwalifikowaną osobą (przyjeżdżającą lub wyjeżdżającą) zawierana jest indywidualna umowa stypendialna.
Zadania Biura Współpracy z Zagranicą UW w ramach realizacji podprogramu Erasmus:
- Na zlecenie władz uczelni BWZ koordynuje czyli opracowuje, składa i rozlicza finansowo i merytorycznie projekt typu „Erasmus – Mobilność edukacyjna (KA171) z krajami partnerskimi ”.
- BWZ udziela informacji o programie Erasmus+;
BWZ pomaga pracownikom/wydziałom/ jednostkom UW w kompletowaniu dokumentów potrzebnych do uczestnictwa w projektach oraz w wypełnianiu wniosków w zakresie informacji ogólnych o UW.
⇒UWAGA! W przypadku przyznania funduszy projekt jest realizowany i rozliczany bezpośrednio na wydziale, bez pośrednictwa BWZ.
Numer umowy finansowej nr 2023-1-PL01-KA171-HED-000121919;
Czas trwania projektu to 36 miesięcy: 1 sierpnia 2023r. – 31 lipca 2026 r.
W ramach projektu KA171 rozstrzygniętego w 2023 r. UW otrzymał fundusze na wymianę studentów i/lub pracowników z uczelniami z krajów: Albania, Bhutan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Filipiny, Gruzja, Indonezja, Izrael, Kanada, Korea, Meksyk, Mołdawia, Palestyna, Wietnam, Ukraina, USA.
Numer umowy finansowej nr 2022-1-PL01-KA171-HED-000071140;
Czas trwania projektu: 1 sierpnia 2022r. – 31 lipca 2025 r.
W ramach projektu KA171 rozstrzygniętego w 2022 r. UW otrzymał fundusze na wymianę studentów i/lub pracowników z uczelniami z krajów: Albania, Bhutan, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Czarnogóra, Filipiny, Gruzja, Indonezja, Izrael, Kanada, Korea, Meksyk, Mołdawia, Palestyna, Tajwan, Ukraina, USA.
W przypadku następujących krajów: Bhutan, Brazylia, Izrael, Korea, Meksyk, Tajwan i Ukraina – wymiana studentów oraz pracowników dotyczy tylko przyjazdów do UW.
Projekty obejmują następujące typy mobilności:
- przyjazdy/wyjazdy studentów na studia częściowe (do 5 miesięcy);
- przyjazdy/wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć (do 7 dni);
- przyjazdy/wyjazdy pracowników uczelni w celach szkoleniowych (do 7 dni).
Kandydaci (studenci i pracownicy) ubiegają się o stypendium indywidualnie w Biurze Współpracy z Zagranicą swojej macierzystej uczelni w ramach konkursu.
Kandydaci (studenci i pracownicy) mogą ubiegać się tylko o stypendia do krajów i uczelni partnerskich wymienionych w informacji konkursowej.
Stypendyści otrzymują wsparcie finansowe (stypendium i pokrycie kosztów podróży) wypłacane przez Uniwersytet Warszawski na podstawie i zgodnie z umową finansową zawartą z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Erasmus+.
Szczegółowych informacji nt. projektu udziela Joanna Wiszniewska-Owerko, joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl, +48 22 55 24 078.