Podróże w czasie pandemii COVID-19

Każda osoba udająca się w podróż służbową za granicę ma obowiązek  zapoznania się przed wyjazdem z aktualnymi informacjami dotyczącymi restrykcji administracyjnych i sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa i przestrzegania przepisów i zaleceń władz lokalnych podczas podróży, pobytu za granicą oraz polskich po powrocie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca pobranie aplikacji „Polak za granicą”, zawierającej  informacje o aktualnych ograniczeniach związanych z pandemią COVID-19, kontakty do polskich placówek dyplomatycznych, informacje na temat zasad wjazdu, bezpieczeństwa, zdrowia, przepisów celnych i prawnych.

Informacje o aktualnych zasadach wjazdu do danego państwa można śledzić na stronach:

Ministerstwa Spraw Zagranicznych – informacje dla podróżujących (wszystkie kraje świata)
Unii Europejskiej – zasady przemieszczania się w krajach Unii Europejskiej
IATA – informacje dla pasażerów linii lotniczych
Straży Granicznej – zasady wjazdu do Polski

Podróże samolotem – Odprawa online

W związku z restrykcjami, spowodowanymi sytuacją epidemiologiczną, odprawa online na rejsy międzynarodowe niektórych przewoźników lotniczych umożliwia jedynie wybór miejsca w samolocie. Odbiór wydrukowanej karty pokładowej będzie możliwy dopiero po sprawdzeniu dokumentów przy stanowisku odprawy w porcie lotniczym.

Wytyczne MSZ dla osób podróżujących do Azji i Australii

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji w kraju docelowym, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczególnie restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu wprowadziły niektóre państwa azjatyckie – jak Chiny, Japonia, Wietnam, Korea Południowa czy Indie – oraz Australia.

Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi MSZ:

Komunikat MSZ
Przygotowanie do podróży i zakres działań Konsula


Data publikacji: 23 września 2021