Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania – przyjazdy

Jak mogę zostać studentem Uniwersytetu Warszawskiego?

Jeśli interesuje Cię pełny program studiów, skontaktuj się z Biurem Rekrutacji.

Jeśli chcesz być studentem wymiany/wizytującym (do jednego roku akademickiego), sprawdź nasze wymagania. Jeśli Twoja uczelnia ma umowę partnerską z UW, należy skontaktować się z Biurem Współpracy z Zagranicą w Twojej macierzystej instytucji, które odpowiada za proces selekcji. Jeśli Twoja uczelnia nie ma umowy z UW lub jeśli nie zostaniesz przyjęty do programu wymiany, możesz rozważyć studiowanie w Warszawie jako student wizytujący (odpłatnie).

Jakie dokumenty aplikacyjne muszę przesłać?

Studenci muszą przesłać w systemie rekrutacyjnym online:

  • kopię najnowszego wykazu ocen,
  • cyfrową fotografię paszportową do dokumentów,
  • kopię strony paszportu z danymi osobowymi,
  • certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2,
  • formularz aplikacyjny UW (do wygenerowania na platformie rekrutacyjnej).

Więcej informacji jest dostępnych tutaj.

Czy obowiązują terminy składania dokumentów?

Tak, termin składania dokumentów na pierwszy semestr oraz cały rok akademicki to 15 maja, natomiast na drugi semestr to 15 listopada.

Czy mogę przesłać dokumenty po terminie składania aplikacji?

Nie, po upływie terminu nie można przesłać żadnych dokumentów.

Czy muszę wysyłać oryginały dokumentów aplikacyjnych pocztą?

Nie, można przesłać skany przez naszą platformę rekrutacyjną IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Jeśli nie masz oficjalnie uznanego certyfikatu językowego, możesz skorzystać z naszego formularza potwierdzającego znajomość języka: Language Proficiency Form.

Czy UW ma jakieś wymagania dotyczące języka lub średniej ocen (GPA)?

Nie przewidujemy konkretnych wymagań dotyczących GPA. W kwestii znajomości języka – każdy student musi przedstawić certyfikat potwierdzający poziom co najmniej B2 z języka angielskiego lub polskiego.

Ile będzie mnie kosztowała wymiana?

Program wymiany nie przewiduje opłat. Aby oszacować koszty życia podczas semestru, można odwiedzić stronę Numbeo.

Czy dostępne są jakieś stypendia lub pożyczki?

Z naszej strony nie przewidujemy stypendiów dla studentów wymiany. Możesz sprawdzić w swojej macierzystej instytucji, czy oferują jakąkolwiek pomoc finansową.

Kiedy zaczyna się semestr?

Daty rozpoczęcia semestrów można znaleźć w naszym kalendarzu akademickim. Semestr zimowy (jesienny) rozpoczyna się na początku października i kończy się na początku lutego. Semestr letni (wiosenny) rozpoczyna się w połowie lutego i trwa do początku lipca.

Kiedy powinienem przyjechać do Warszawy (przewidywana data przyjazdu)?

Zachęcamy studentów do przyjazdu na UW na Orientation Week, który zazwyczaj odbywa się kilka dni przed rozpoczęciem zajęć. Studenci uczestniczący w intensywnym kursie języka polskiego (tylko semestr zimowy) muszą być w Warszawie na rozpoczęcie kursu, ponieważ obecność jest obowiązkowa. Szczegóły można znaleźć w kalendarzu akademickim.

Co jeśli przyjadę po Orientation Week lub po rozpoczęciu zajęć?

Orientation Week nie jest obowiązkowy. Pierwszy dzień, w którym musisz być obecny, to pierwszy dzień zajęć. Jeśli nie możesz dotrzeć na czas (np. z powodu problemów z wizą), powiadom nas e-mailem (iro.incoming@adm.uw.edu.pl) o dacie przyjazdu. Pamiętaj, że obecność na zajęciach jest wymogiem zaliczeniowym – zazwyczaj dopuszcza się dwie nieobecności na semestr. Skontaktuj się z wykładowcą i poinformuj go o opóźnieniu, inaczej możesz zostać skreślony z listy zajęć. Po przyjeździe należy zgłosić się do Biura Współpracy z Zagranicą UW w celu potwierdzenia rozpoczęcia mobilności, odebrania legitymacji studenckiej oraz wszystkich istotnych informacji dotyczących wymiany.

Czy dostępna jest usługa odbioru z lotniska?

Ze względu na dużą liczbę przyjeżdżających studentów, nie zapewniamy odbioru z lotniska.

Na kiedy mogę zaplanować powrót?

Sprawdź nasz kalendarz akademickidata zakończenia semestru jest ostatnim dniem, który możemy potwierdzić na „Certificate of Attendance” jako koniec Twojej mobilności.

Egzaminy odbywają się zazwyczaj w sesji egzaminacyjnej, ale czasami wykładowca może zdecydować o przeprowadzeniu egzaminu w ostatnim dniu zajęć (szczególnie w przypadku seminariów). Wykładowca powinien ogłosić sposób i datę zaliczenia podczas pierwszych zajęć.

Czy Biuro Współpracy z Zagranicą UW ma konto w mediach społecznościowych?

Nasze biuro nie posiada konta w mediach społecznościowych, ale zachęcamy do odwiedzenia strony Facebook naszej uczelni. Erasmus Student Network (ESN) UW tworzy zamkniętą grupę dla studentów wymiany na Facebooku – warto do niej dołączyć, aby być na bieżąco i nawiązać kontakt z innymi studentami.

Gdzie mogę ubiegać się o wizę?

Musisz złożyć wniosek w Ambasadzie/Konsulacie Polski znajdującym się w kraju, w którym mieszkasz / jesteś rezydentem lub studiujesz tymczasowo. Nie możesz ubiegać się o wizę ani przedłużyć jej ważności na terenie Polski.

Kiedy powinienem złożyć wniosek o wizę studencką?

Proces może być czasochłonny, dlatego należy rozpocząć go jak najszybciej. Umów się na wizytę w Konsulacie/Ambasadzie Polski możliwie najwcześniej.

Jakie dokumenty są wymagane do wniosku o wizę?

Sprawdź wymagania wizowe na stronie internetowej Konsulatu, w którym składasz wniosek, ponieważ wymagania mogą się różnić w zależności od kraju i placówki. Wymagany jest Admission Letter – list potwierdzający przyjęcie na studia, wydany przez Uniwersytet Warszawski. Dokument znajdziesz na swoim profilu w platformie IRK w sekcji Pliki do pobrania.

Kiedy otrzymam potwierdzenie przyjęcia na studia?

Twój dokument potwierdzający przyjęcie będzie dostępny na platformie IRK, gdy prawidłowo złożysz aplikację online, a jednostka przyjmująca UW potwierdzi jej akceptację. Dokument znajdziesz na swoim profilu IRK w sekcji Pliki do pobrania.

Czy studenci z UE muszą zalegalizować/zarejestrować swój pobyt w Polsce?

Studenci z UE oraz krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG: Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein) mogą swobodnie wjeżdżać, opuszczać oraz przemieszczać się po terytorium Polski, mając jedynie paszport lub dowód osobisty ważny przez 90 dni. Jeśli pobyt przekracza trzy miesiące, obowiązkowa jest rejestracja w Urzędzie ds. Cudzoziemców w województwie, w którym planują mieszkać. Rejestracji należy dokonać w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu do Polski. Więcej informacji znajduje się na stronie Welcome Point UW.

Kiedy zostanie udostępniona nowa oferta akademicka?

Oferta akademicka jest dostępna w naszym inormatorze ETCS. Możesz filtrować wyniki według wydziału, języka wykładowego, roku studiów itd. Ważne: nie wszystkie zajęcia na przyszły semestr mogą być już widoczne w katalogu, ponieważ są dodawane stopniowo. Podczas filtrowania nie zaznaczaj konkretnego roku akademickiego ani nie wybieraj zajęć z poprzedniego roku—większość zajęć pozostaje w ofercie. Katalog zostanie zaktualizowany.

Gdzie mogę znaleźć moją jednostkę przyjmującą na UW?

W pierwszym e-mailu informacyjnym od naszego biura otrzymasz informację, która jednostka będzie Twoją jednostką przyjmującą na UW. Podczas składania aplikacji na platformie IRK pamiętaj, aby wpisać ją jako swoją „jednostkę organizacyjną”.

Czy zajęcia są prowadzone w języku angielskim czy polskim?

Mamy szeroki wybór zajęć prowadzonych w języku angielskim. Możesz sprawdzić język wykładowy na stronie zajęć w katalogu.

 

Jakie zajęcia mogę wybrać na UW? Gdzie znaleźć ofertę zajęć?

Jako student wymiany nie jesteś ograniczony do konkretnego programu—możesz wybierać dowolne zajęcia z oferty UW. Pełna lista zajęć jest dostępna w informatorze ETCS.

Wyjątkiem są zajęcia dla doktorantów, które zazwyczaj nie są dostępne dla studentów wymiany. Ich kody zaczynają się od 1500-SZD, 1600-SZD, 1700-SZD—nie dodawaj ich do Learning Agreement / Online Learning Agreement, ponieważ nie będą zaakceptowane.

Gdzie mogę znaleźć szczegóły zajęć?

Podstawowe opisy zajęć są dostępne po kliknięciu w nazwę kursu w informatorze ETCS.

Jaka jest minimalna liczba zajęć do zaliczenia semestru?

Zgodnie z zasadami UW studenci wymiany mogą uczęszczać na zajęcia o łącznej wartości do 30 ECTS na semestr, ale muszą wybrać co najmniej jeden kurs z jednostki przyjmującej. Zalecamy sprawdzenie w swojej macierzystej uczelni, jaka jest minimalna liczba punktów ECTS, którą należy uzyskać, aby spełnić wymagania.

Czy mogę przyjechać na Uniwersytet Warszawski tylko w celu napisania pracy dyplomowej?

Nie, nie jest to możliwe.

Na Uniwersytecie Warszawskim wszyscy studenci wymiany muszą uczestniczyć w zajęciach (co najmniej w jednych) i zdobywać punkty ECTS. Jedynym wyjątkiem są doktoranci. Nie można skupić się wyłącznie na pisaniu pracy dyplomowej, ale można to robić w wolnym czasie. Jeśli chcesz mieć mentora w Polsce, musisz go znaleźć samodzielnie—będzie nadzorować Twoją pracę na zasadzie wolontariatu i nie otrzymasz za to punktów ECTS.

Jak sprawdzić, czy kurs zostanie uznany przez moją uczelnię macierzystą?

Uznawanie zajęć i przeliczanie ocen zależy od Twojej uczelni macierzystej. Skontaktuj się bezpośrednio ze swoim koordynatorem, aby dowiedzieć się, czy dany kurs zostanie zaakceptowany.

Skala ocen na UW będzie dostępna na transkrypcie ocen. UW nie przelicza swojej skali ocen na skale innych uczelni.

Czy aby uczestniczyć w zajęciach wystarczy zgłosić wybór kursów na platformie IRK lub dodać je do Learning Agreement (LA)?

Nie, zgłoszenie zajęć na platformie IRK lub dodanie ich do Learning Agreement nie wystarcza. Jest to wybór wstępny, tylko na potrzeby rekrutacji!

Aby faktycznie uczestniczyć w zajęciach, musisz się na nie zarejestrować w systemie studenckim USOSweb. Na odpowiednim etapie rekrutacji otrzymasz login oraz instrukcje dotyczące zapisów.

Kiedy mogę zarejestrować się na zajęcia?

Rejestracja odbywa się tuż przed rozpoczęciem semestru. O wszystkich procedurach poinformujemy z wyprzedzeniem.

Czym jest system USOSweb? Czy istnieje aplikacja UW?

System USOSweb zawiera informacje o planach zajęć, egzaminach, salach i ocenach. Otrzymasz dostęp dopiero po oficjalnym przyjęciu na UW.

Tak, istnieje aplikacja (MyUSOSweb), którą możesz pobrać i przeglądać USOSweb na telefonie.

Jeśli spędzam na UW cały rok akademicki, kiedy powinienem wybrać plan studiów?

Rejestracja na zajęcia semestru zimowego ORAZ całoroczne odbywa się pod koniec września, natomiast na zajęcia semestru letniego – w lutym. Pamiętaj, że możesz zmieniać LA/OLA, dodając lub usuwając zajęcia.

O czym powinienem pamiętać przed rejestracją na zajęcia?

Sprawdź, czy zajęcia się nie nakładają się na siebie godzinami. Warto także wziąć pod uwagę, że UW posiada kilka kampusów w różnych częściach miasta, a przemieszczanie się między nimi może zająć trochę czasu.

Czy będę mógł zarejestrować się na kursy zatwierdzone wcześniej w moim LA („before the mobility”)?

Rejestracja odbywa się według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”, dlatego nie możemy zagwarantować, że każdy student dostanie się na wszystkie wcześniej zatwierdzone kursy. Zalecamy, by Twoja uczelnia macierzysta zatwierdziła większą liczbę kursów, co zwiększy szanse na spełnienie wymagań.

Kto może podpisać mój Learning Agreement?

Twój LA/OLA może być podpisany wyłącznie przez koordynatora mobilności z jednostki przyjmującej na UW.

Czy mogę wybrać zajęcia z różnych jednostek?

Tak. Większość kursów powinna pochodzić z Twojej jednostki przyjmującej na UW, ale możesz również wybrać kursy z dwóch innych jednostek. Zachęcamy także do udziału w kursach językowych (polskich i obcych), zajęciach sportowych oraz zajęciach ogólnouniwersyteckich. Pamiętaj, że obowiązuje limit punktów ECTS (max.30 punktów ECTS na semestr), a wszystkie zajęcia, na które jesteś zapisany, pojawią się na karcie ocen.

Czy muszę uczęszczać na zajęcia, czy wystarczy sam egzamin?

Na większości zajęć obecność jest obowiązkowa i jest warunkiem zaliczenia. Zazwyczaj dopuszczalne są 2 nieusprawiedliwione nieobecności (chyba że wykładowca postanowi inaczej).

Czy istnieje okres dodawania/usuwania kursów (add/drop)?

Tak, zazwyczaj trwa on tydzień po rozpoczęciu zajęć. W tym czasie studenci wymiany mogą zmodyfikować swój plan studiów, w zależności od dostępności miejsc. Po tym okresie wyrejestrowanie się z zajęć może być niemożliwe. Pamiętaj, że wszystkie zajęcia, na które jesteś zapisany, znajdą się na karcie ocen.

Czy muszę otworzyć konto w polskim banku?

Jeśli otrzymujesz stypendium z macierzystej uczelni, nie musisz zakładać konta w polskim banku; jednak oczywiście zależy to od Ciebie, czy chcesz przelać pieniądze, aby uniknąć kosztów przewalutowania przy płatnościach.

Jeśli stypendium wypłaca Uniwersytet Warszawski, poinformujemy Cię, czy konieczne jest założenie konta w polskim banku (zazwyczaj tak jest). W większości przypadków należy to zrobić osobiście po przyjeździe do Warszawy; czasami banki muszą również zobaczyć Twoją legitymację studencką. Pamiętaj, że jako instytucja publiczna nie możemy polecić żadnego konkretnego banku.

Jeśli otrzymujesz stypendium z innego źródła, sprawdź zasady z jego organizatorem.

Czy potrzebuję polskiego numeru telefonu (karty SIM)?

Obecnie nie jest to konieczne, ale może być przydatne – np. przy umawianiu wizyt lekarskich online. Oferty kart SIM często zawierają pakiety internetowe, co może być przydatne, zwłaszcza poza zasięgiem uniwersyteckiego WiFi.

Sprawdź w Erasmus Student Network UW – czasem rozdają darmowe startery.