Programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Konkurs wewnętrzny jest organizowany, ponieważ każda instytucja może złożyć maksymalnie dwa wnioski do konkursu Partnerstwa Strategiczne.
Celem głównym Programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych.
Rezultaty projektów winny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w konkursie powinny przesłać wypełniony i podpisany FORMULARZ zgłoszenia propozycji projektu mailowo (skan) do Biura Współpracy z Zagranicą na adres: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl
Harmonogram konkursu wewnętrznego:
- Termin nadsyłania projektów do Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ): w terminie do 14.01.2025 r.
- Wyniki konkursu wewnętrznego zostaną ogłoszone do: 28.01.2025 r.
NAWA ogłosiła nabór wniosków w Programie Polskie Powroty NAWA 2024. Program umożliwia wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do kraju i podjęcie zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.
Wnioski w programie przyjmowane są do 18 grudnia 2024 roku do godz. 15.00 (czasu lokalnego dla Warszawy) wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Systemu Agencji, dostępnego pod adresem: https://programs.nawa.gov.pl Wniosek w imieniu własnym oraz UW składa Powracający Naukowiec.
Założeniem Programu jest, aby w czasie realizacji Projektu Powracający Naukowiec realizował aktywności badawcze zaplanowane we Wniosku, a jednocześnie aplikował o krajowe i zagraniczne granty badawcze, co pozwoli jemu oraz Grupie Projektowej (jeśli dotyczy) kontynuować działalność naukową w Polsce po zakończeniu Projektu.
Program otwarty jest dla wszystkich dziedzin nauki. Przedstawiciele dziedziny sztuki mogą uczestniczyć w Programie, pod warunkiem, że działania zaplanowane w Projekcie mają charakter naukowy.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin Programu są dostępne na stronie NAWA.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w programie prosimy o przesłanie do BWZ następujących dokumentów:
- wypełnionego i podpisanego przez dziekana wniosku o wyrażenie zgody na udział w projekcie;
- wydruku przygotowanego wniosku do NAWA lub, w przypadku jeśli wniosek nie jest gotowy, życiorysu naukowego Powracającego Naukowca oraz opisu projektu (po złożeniu wniosku w systemie NAWA należy przesłać do BWZ jego ostateczną wersję);
- wypełnionego i podpisanego przez dziekana wniosku o udzielenie stosownego pełnomocnictwa Rektora UW dla Powracającego Naukowca do złożenia Wniosku w systemie elektronicznym NAWA;
- uzupełnionego i zaparafowanego przez dziekana/prodziekana pełnomocnictwa (zostanie podpisane przez Rektora);
- uzupełnionego i podpisanego przez Osobę zapraszającą z Jednostki UW zaproszenia dla Powracającego Naukowca skierowanego do NAWA.
Ww. dokumenty prosimy przesłać w formie elektronicznej na adres: swietlana.dachno@adm.uw.edu.pl
najpóźniej na 7 dni roboczych przed planowanym wysłaniem wniosku do NAWA.
Oryginał pełnomocnictwa zostanie przekazany jednostce zapraszającej naukowca pocztą wewnętrzną.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie NAWA w zaproszeniach do składania wniosków dla poszczególnych krajów.
Wniosek o wyrażenie zgody na udział w projekcie z podpisem dziekana lub prodziekana prosimy przesłać do Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ UW) najpóźniej na 7 dni roboczych przed upływem terminu składania wniosków w NAWA.
Dodatkowo w celu uzyskania pełnomocnictwa JM Rektora UW do złożenia wniosku w systemie elektronicznym NAWA, należy przesłać do BWZ, dwa dokumenty: wniosek o udzielenie pełnomocnictwa dla kierownika projektu oraz wzór pełnomocnictwa NAWA podpisane przez dziekana / kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej
- Koordynatorem w Projekcie może być osoba posiadająca minimum stopień doktora, zatrudniona przez Wnioskodawcę. Możliwe jest pełnienie funkcji koordynatora tylko w jednym Projekcie w danym konkursie.
- Złożenie wniosku możliwe jest po rejestracji w systemie NAWA dostępnym na stronie internetowej. Prosimy o zakładanie kont na adres e-mail założony w domenie uniwersyteckiej. Formularz wniosku znajduje się w górnej zakładce „Projekty i wnioski”, gdzie należy wybrać zakładkę „Złóż nowy wniosek”, a następnie wybrać odpowiedni konkurs.
- NAWA rozpatruje tylko wnioski złożone przez osoby upoważnione do reprezentowania Uniwersytetu Warszawskiego imiennym pełnomocnictwem Rektora UW.
- Wniosek wraz z załącznikami sporządzany jest w języku polskim. Wyjątek stanowi życiorys koordynatora z kraju partnerskiego oraz streszczenie Projektu stanowiące część wniosku (w języku angielskim).
- Nie przewidziano limitu wniosków składanych przez jednego Wnioskodawcę. Dopuszczalne jest złożenie jednego wniosku w ramach jednego projektu badawczego.
- Formą komunikacji z Wnioskodawcą jest system teleinformatyczny Agencji, a Wnioskodawca zobowiązany jest do regularnego sprawdzania w systemie teleinformatycznym statusu złożonego wniosku.
- System nie przewiduje wycofania wniosku – jeżeli przez przypadek zostanie wysłany wniosek niekompletny, to nie ma możliwości jego wycofania, ani uzupełnienia. Takie wnioski nie będą oceniane w konkursie. Przed wysłaniem wniosku można go bez żadnych konsekwencji usunąć z listy wniosków.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikiem NAWA wskazanym w zaproszeniu do składania wniosków dla danego kraju.
Studenci, doktoranci, nauczyciele akademiccy lub pracownicy naukowi zainteresowani udziałem w programie składają wnioski poprzez system elektroniczny NAWA.
Do wniosku składanego online należy załączyć m.in. „Zgłoszenie z uczelni” podpisane przez przedstawiciela Biura Współpracy z Zagranicą.
W celu uzyskania podpisu należy przesłać do BWZ na adres international@adm.uw.edu.pl wyraźny skan formularza „zgłoszenie z uczelni”, wypełnionego przez osobę wnioskującą i podpisanego w lewym dolnym rogu przez osobę upoważnioną w jednostce:
- studenci – kierownik jednostki dydaktycznej lub koordynator ds. mobilności powołany przez KJD (§ 6 ust. 4 pkt 2 Regulaminu Studiów);
- pracownicy – kierownik jednostki organizacyjnej lub koordynator ds. mobilności powołany przez dziekana/kierownika jednostki organizacyjnej (§ 60 Statutu UW);
- doktoranci kształcący się w szkole doktorskiej – dyrektor szkoły doktorskiej (§ 4 ust. 5 Regulaminów szkół doktorskich).
Formularz „zgłoszenie z uczelni” jest dostępny na stronie BWZ w zakładce Formularze.
Szczegółowe informacje oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Program CEEPUS jest programem współpracy wielostronnej w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej, ustanowionym na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej.
Cel programu: wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich z Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Macedonii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz Kosowa.
W ramach programu:
- tworzone są sieci współpracy międzyuczelnianej przy udziale partnerów z co najmniej trzech krajów. Można przystąpić do istniejącej sieci lub utworzyć nową sieć jako uczelnia koordynująca lub partnerska – Jak założyć się sieć w ramach CEEPUS – krok po kroku.
- przyznawane są stypendia krótkoterminowe na realizację:
– staży naukowych, studiów semestralnych i praktyk w ramach sieci akademickich
– staży naukowych, studiów semestralnych i praktyk dla osób indywidualnych („Freemover”)
– szkół letnich i intensywnych kursów
O stypendia mogą ubiegać się:
- studenci
- doktoranci
- nauczyciele akademiccy
Więcej informacji:
- Zasady tworzenia sieci w roku akademickim 2024/2025.
- Zasady realizacji wymiany.
- Przewodnik 2023/2024
Program jest koordynowany przez:
Polskie Biuro CEEPUS
ceepus@nawa.gov.pl
Telefon: 22-390-35-12
Kontakt w BWZ:
Grażyna Andrejuk: grazyna.andrejuk@adm.uw.edu.pl; tel.: 22 55 20 434
Konkurs wewnętrzny jest organizowany, ponieważ każda instytucja może złożyć maksymalnie 4 wniosków, przy czym maksymalnie 2 wniosków w ramach ścieżki A oraz maksymalnie 2 wniosków w ramach ścieżki B.
W Programie wyodrębniono dwie ścieżki wsparcia dla instytucji, które chcą ubiegać się o finansowanie projektów w naborze:
-
- ścieżka A – Tworzenie międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, dających możliwość wydania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu
lub - ścieżka B – Realizacja istniejących międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia, kończących się wydaniem wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu.
- ścieżka A – Tworzenie międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, dających możliwość wydania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu
Cele szczegółowe Programu to zwiększenie atrakcyjności polskich instytucji szkolnictwa wyższego wśród osób studiujących, doktorantek, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy poprzez rozwój oferty programowej w językach obcych; oraz podniesienie jakości kształcenia poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów prowadzących do uzyskania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w konkursie powinny przesłać wypełniony i podpisany FORMULARZ zgłoszenia propozycji projektu mailowo (skan) do Biura Współpracy z Zagranicą na adres: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl w terminie do 17.06.2024 r. do godz. 12.00.
Celem programu jest promocja języka polskiego wraz z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie NAWA
Każda uczelnia może złożyć maksymalnie 3 projekty.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w programie prosimy o dostarczenie do BWZ skanu wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia propozycji projektu.
Terminy:
- termin nadsyłania projektów do Biura Współpracy z Zagranicą (BWZ): 20.06.2024 r. Termin składania wniosków jest ostateczny.
- termin złożenia wniosku konkursowego w systemie elektronicznym NAWA: 31.07.2024 r. godz. 15:00 czasu lokalnego (Warszawa)
Miejsce i forma nadsyłania propozycji projektów:
- Jednostki UW zainteresowane udziałem w konkursie powinny przesłać zgłoszenie propozycji projektu tylko mailowo (skan) na adres: swietlana.dachno@adm.uw.edu.pl
Konkurs wewnętrzny jest organizowany, ponieważ każda instytucja może złożyć maksymalnie jeden wniosek do konkursu PROM.
Celem Programu jest: rozwój umiędzynarodowienia instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez krótkookresową wymianę stypendialną, rozwój kompetencji osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz kadry z kraju i z zagranicy poprzez realizację krótkookresowej międzynarodowej wymiany stypendialnej, wzrost jakości kształcenia dzięki realizacji krótkookresowych wymian osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz kadry z kraju i z zagranicy, wzrost liczby zrealizowanych krótkookresowych mobilności.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w konkursie powinny przesłać wypełniony i podpisany FORMULARZ zgłoszenia propozycji projektu mailowo (skan) do Biura Współpracy z Zagranicą na adres: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl w terminie do 24.05.2024 r. do godz. 12.00.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i U.S. National Science Foundation ogłaszają nowy program wsparcia dla ukraińskich naukowców: IMPRESS-U.
NAWA sfinansuje projekty typu International Supplements, które zakładają rozbudowanie istniejących przedsięwzięć badawczych finansowanych przez U.S. NSF o nowe komponenty i partnerstwa: z badaczami z Ukrainy i Polski. Na poszerzenie istniejących projektów o współpracę międzynarodową w ramach części International Supplements przeznaczonych zostanie 7 mln złotych, na które Agencja otrzymała dodatkowe finansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Proces składania wniosków:
International Supplements: koordynator projektu z USA składa do NSF wniosek główny. Polska jednostka, która będzie częścią zespołu składa wniosek do NAWA. Wniosek powinien zostać złożony do NAWA w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku do NSF, najpóźniej do 30 czerwca 2024 r.
Szczegóły na stronie NAWA i w ogłoszeniu NAWA.
Nabór wniosków jest prowadzony w sposób ciągły, do wyczerpania środków.
Całkowita alokacja na nabór wynosi 7 mln zł, przy czym Agencja zastrzega sobie prawo do zmiany alokacji środków w Naborze.
Procedowanie wniosków na UW:
Jednostki UW zainteresowane udziałem w programie prosimy o przesłanie do BWZ na adres swietlana.dachno@adm.uw.edu.pl następujących dokumentów:
– przed przystąpieniem do projektu: wypełnionego i podpisanego przez dziekana wniosku o wyrażenie zgody na udział w projekcie wraz z krótkim opisem projektu;
– po otrzymaniu zgody Władz UW na udział w projekcie:
- wypełnionego i podpisanego przez dziekana wniosku o udzielenie stosownego pełnomocnictwa Rektora UW do złożenia Wniosku w systemie elektronicznym NAWA;
- uzupełnionych i zaparafowanych przez dziekana/prodziekana dokumentów:
- pełnomocnictwa (zostanie podpisane przez Rektora);
- oświadczenia o niewystępowaniu pomocy publicznej;
– niezwłocznie po złożeniu wniosku przez głównego koordynatora do NSF kopię wniosku złożonego przez głównego koordynatora do NSF.
Opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym Prorektora oświadczenie o niewystępowaniu pomocy publicznej oraz skan pełnomocnictwa zostaną odesłane do Państwa e-mailem.
PROGRAM im. STANISŁAWA ULAMA, NABÓR WNIOSKÓW
Nabór wniosków w Programie im. Stanisława Ulama trwa od 15 lutego do 15 maja 2024 roku do godz. 15:00, zgodnie z czasem urzędowym obowiązującym na terytorium Polski.
Więcej informacji na stronie NAWA
Procedura wnioskowania o stypendium im. Ulama jest opisana w regulaminie programu na stronach NAWA.
Ogłoszenie NAWA o naborze wniosków o udział w programie Nr 8/2024 z dnia 15 lutego 2024 roku
Dokument „ The invitation from the Host institution in the fellowship programmes” (załącznik do Ogłoszenia), który jest załącznikiem do wniosku składanego przez kandydata w systemie elektronicznym NAWA, musi być podpisany przez prawnego przedstawiciela Uniwersytetu Warszawskiego – Prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych, prof. Sambora Gruczę.
W związku z tym, uzupełniony, opatrzony kwalifikowalnym podpisem elektronicznym opiekuna stażu na UW i dziekana/prodziekana dokument prosimy przekazać do BWZ. Prosimy o załączenie wydruku wniosku przygotowanego przez kandydata lub, w przypadku jeśli wniosek nie jest gotowy, życiorysu naukowego kandydata oraz opisu projektu.
Ww. dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej na adres swietlana.dachno@adm.uw.edu.pl na min. 5 dni roboczych przed planowanym wysłaniem wniosku do NAWA.
Podpisany przez Rektora dokument „Information on the commitments of the host institution” zostanie następnie odesłany do Państwa emailem.
Konkurs wewnętrzny jest organizowany, ponieważ każda instytucja może złożyć maksymalnie dwa wnioski do konkursu SPINAKER.
Celem Programu jest podniesienie jakości kształcenia poprzez wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu i realizacji intensywnych międzynarodowych form kształcenia oraz zwiększenie atrakcyjności polskich uczelni wśród osób studiujących, doktorantek, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy poprzez rozwój oferty programowej w językach obcych.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Jednostki UW zainteresowane udziałem w konkursie powinny przesłać wypełniony i podpisany FORMULARZ zgłoszenia propozycji projektu mailowo (skan) do Biura Współpracy z Zagranicą na adres: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl w terminie do 31.10.2024 r. do godz. 12.00.
Trwa nabór do NAWA_Granty Interwencyjne 2024.
Z powodu naboru ciągłego w NAWA do wyczerpania funduszy nie odbywa się konkurs wewnętrzny na UW. Zostało jedno miejsce dla UW, dlatego o możliwości złożenia aplikacji do NAWA z ramienia UW decyduje kolejność przesłania do BWZ opieczętowanych wniosków o wyrażenie zgody na udział w projekcie.
Dokumenty będą przyjmowane wyłącznie drogą mailową na adres koordynatora BWZ: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin programu są dostępne na stronie NAWA.
Kontakt w NAWA:
tel.+48/22 390 35 79, grantyinterwencyjne@nawa.gov.pl
Kontakt w BWZ:
Joanna Wiszniewska-Owerko, email: joanna.wiszniewska@adm.uw.edu.pl
Webinaria i szkolenia online Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej są dostępne na kanale NAWA w serwisie YouTube.